Peki Senin Hikayen?

Şehmuz Şahbaz
Öne Çıkanlar | Yaşam ve Fotoğrafçı Koçluğu
Bebek Fotoğrafçısı, Fotoğrafçılık Yarışması, Ödüller, Hamile ve Ebeveynler, Yoga Plates

Şehmuz Şahbaz

1 Şubat 2021

w

0

Her yıl dünyada binlerce yeni insan, hobisini yada merakını işe dönüştürmek , fotoğrafçılığı meslek olarak yapmak ve bu işlerden para kazanmak için yola çıkıyor. Herkes de benzer heves ve heyecanlar…. Yaptığı çekim adedini arttırmak, internette benzer işlere bakmak , beğendiklerininden esinlenerek kendi işlerini oluşturmak, küçük de olsa bir çevreye ücreti mukabilinde fotoğraf çekimleri yapmak … Aşağı yukarı herkesin hikayesinin benzer yönleri bunlar.

Peki bu kadar hevesli ve iyi niyetli fotoğrafçıya ne oluyor? Hepsi çok başarılı ve tanınmış mı oluyor? Yoksa kalabalıkta kayıp mı oluyor?

Yapılan araştırmalar şu tatsız gerçeği ortaya koyuyor; bu kadar hevesli ve iyi niyetli fotoğrafçının %90’ı iki yılın sonunda vazgeçiyor, bırakıyor ya da işi batırıyor! Her ne kadar durum tatsız olsa da iki yıl içinde olanlar bunlar. Kalanların ise çok küçük bir bölümü tüm bunları atlatıyor. Bu küçük azınlık tanınan, müşteri çevresi genişleyen, bilinen fotoğrafçılar ve markalar olarak hayatlarına devam ediyor. Peki nasıl ?

Dünyada başarı ve üstüne performans üzerine yapılan pek çok araştırma var.Bu araştırmalar çok çarpıcı bir gerçeği ortaya koyuyor. Bu araştırmalar üstün performans gösteren kişilerle ortalama performans gösteren kişiler arasındaki farkı söylüyor bize.Sanılanın aksine üstün performan ve ortalama performans sahibi kişiler arasındaki fark inanılmaz derecede yüksek değil.

Sadece %3 !

Evet sadece %3’lük bir fark, bir kişinin diğer kişiye göre performansını ortalama performanstan  üstün performansa geçiyor.Peki bu küçük %3’lük farkı nasıl yaratıyorlar?

İstisnasız her işin başarını belirleyen belirli anahtar performans kriterleri var. Pazarda tezgah açmaktan, holding yönetmeye ya da başarılı bi fotoğrafçı olmaya kadar her işin.

Pazarda yeşillik satacaksanız balık tezgahına yakın olmak bir anahtar başarı faktörü mesela ya da başarılı çok kazanan bir fotoğrafçı olmak için doğru pazarlama ve fiyatlandırma tekniklerini kullanmak…

Bu anahtar başarı faktörlerini ne kadar doğru yönettiğiniz sizin performansınızın ortalama mı yoksa üstün mü olacağını belirliyor.

Bebek Fotoğrafçısı, Fotoğrafçılık Yarışması, Ödüller, Hamile ve Ebeveynler, Yoga Plates

Başarılı, adından söz ettiren ve markalaşmış bir yeni doğan fotoğrafçısının anahtar başarı faktörlerini şöyle sıralayabiliriz:

  • Eşsiz Bir Marka Yaratmak
  • Stratejik Fiyatlama
  • Ürün Seçimi
  • Pazarlama Stratejileri
  • Müşteri Adayı Dönüştürme
  • Satış Stratejileri
  • İş Planı

Bu başarı faktörlerinin her biri üzerinde düşünmek, doğru biçimde yönetmek hayalinizdeki fotoğrafçılık işini kurmak, büyütmek ve sürdürülebilir kılmak için son derece önemli.Diğer bir deyişle; herkesin çekim randevusu almak için uğraştığı tercih ettiği biri olmanın anahtarları…

Bu anahtarları kullanmak yerine ilk iki yılda sektöre giren ve girdiği hızla çıkanların ortak yaptıklarına bakmak aslında bize hangi yoldan gidilmesi gerektiğini de anlatıyor.

Senin Hikayen – Başlangıç ve Kaos!

Ben de yapabilirim, hobimi işe dönüştürürüm hem sevdiğim şeyi yaparım hem para kazanırım. Gözüm diğerlerinden daha iyi tanınan ve çok tercih edilen bir fotoğrafçı olabilirim dediğin ve herseye yapabileceğine inandığın gecenin sabahında işe koyuldun.

İhtiyacın olan bir marka yaratmak , senden izler taşıyan akılda kalan.. senin markan!

İşin bu aşaması en keyifli zamanlar, genelde gelecek zorlu zamanlar çok düşünülmez, herkes yaratmak istediği marka için hayal gücünü tam kapasite kullanır. İsim belirlenir, logo düşünülür, markayı yansıtan renkleri konseptler… Dünyadan ve türkiyeden bu işi iyi yapan diğer tanınmışların sayfaları gezilir, ilhamlar alınır…

Çevreye haber verilir, ağızdan ağıza pazarlamanın gücü ile çekimlere yavaş yavaş başlanır.. Buraya kadar her şey güzel. Çekim geldikçe kullanılan ürünler çeşitlenir.teknik ekipmana yatırım yapılmaya başlanır.. Işıklar, lensler aksesuarlar… İmkanlar ölçüsünde hatta bazen imkanları biraz zorlayarak işe yatırım yapılmaya başlanır.

Bu noktada yaşanan şeyin adı aslında organize kaostur. Organize çünkü ne yapılacağı belli, kaos çünkü nasıl yapılacağı belirsiz. Giderler gelirlerden daha hızlı artıyor. Uygun gelir gider dengesini yaratmak aslında en güç işlerden biri. Daha önce bahsi geçen ve bu işi ilk iki yılda bırakan grubun büyük bölümü tam da bu noktada vazgeçiyor.

Bu kaos dönemini doğru başarı faktörlerini doğru yönetenler ise işi kontrol altına alıp, düzenli ancak sınırlı müşteri kitlesi ile gelir gider dengesi içinde çok daha basit bir tabirle; ne uzayıp ne kısalarak markasının yaşam sürecini devam ettirmeye çalışıyor.

Buraya kadar bir sorun yok ancak yeni gelenler, artan rekabet, değişen teknoloji ve buna benzer pek çok değişken kontrol bölgenizdeki durunumuzu gözden geçirmenize sebep oluyor. Bunu yapmaya bilirsiniz ancak siz yerinde saydığınız sürece diğer ileri gidenlere göre gerilemeye başlarsınız…

Gerileme dönemine girmemek için yine anahtar başarı faktörlerine ihtiyacınız var.

Bebek Fotoğrafçısı, Fotoğrafçılık Yarışması, Ödüller, Hamile ve Ebeveynler, Yoga Plates

Senin Hikayen – Gelişme

Doğru fiyatlam teknikleri ve uygun pazarlama yöntemleri ile kontrolü dönemde karar verilmesi ve verilen karara uygun hareket planının çizilmesi gerekiyor. Olduğum yerde iyi miyim ? Müşteri mi beni seçiyor ben mi müşteri seçmek istiyorum?

Bakıldığında iki yıl içinde bırakanlar genelde olduğum yerde iyim diyerek, arkadan gelen ve onu geçenleri izleyenler.Bu nedenle üstün performans hedefi olanların her daim işi büyütmeyi ve büyümeyi sürdürülebilir kılmayı hedeflemeleri gerekiyor.

Bu ama aslında sizin belirli bir sisteme oturmanız gereken kendi “niş” tarzını oluşturduğunuz, markanızın size özel ve eşsiz bir hal almaya başladığı aşama. Artık iş çıktılarınızın görenler tarafından tanındığı ve arandığı dönem.Bu dönemi refah dönemi olarak adlandırmak mümkün.Bu refah döneminde müşteri adaylarının daha çok müşteriye dönüştüğü, müşterin sizden randevu almak için uğraştığı, doğru pazarlama strateji ile işleriniz daha çok tanınır hale geldiği ve doğru fiyatlama stratejileri ile işinizi mali anlamda daha çok kazandıran bir hale dönüştürdüğüz dönem.

Senin Hikayen – Zirve

Yolculuğun bu aşamasına gelenler üstün performans gösteren ve başarısını sürdürülebilir kılanlar. Yukardaki adımları ve kritik başarı faktörlerini doğru kullanan, her bir faktör için hikayesinin her aşamasında düşünen ve iş planı yapanlar bu aşamada kalabiliyorlar. Bu aşama performansınızın, tanınırlık seviyenizin ve buna bağlı olarak da karlılığınızın yüksek olduğu bir aşama. İşler burda tamamen sizin kontrolünüzde ve artık senin hikayen bir başarı hikayesi….

Bebek Fotoğrafçısı, Fotoğrafçılık Yarışması, Ödüller, Hamile ve Ebeveynler, Yoga Plates

Gönül isterdi ki bu yazması ve anlatması kadar kolay olsaydı. Durum öyle değil ne yazık ki! Bu nedenle bu aşamalar için zihinsel ve fiziksel olarak hazırlıklı ve her aşamada yardım almaya hazır olmak gerekiyor. Bir marka yaratırken her türlü eğitim, paylaşım, akıl hocalığı ve koçluk markanın büyümesinde son derece  önemli!

Yapılan şunu gösteriyor; başarısızlığın en önemli 3 nedeni:

  • Kötü Pazarlama
  • Yanlış Fiyatlama
  • Yardım Aramama

Bu konularda destek almanın kıymetli ve önemli olduğunu düşünenlerden biri olarak

Harvard Üniversitesi Eski başkanlarından Derek Bok’un şu sözünü hatırlatmak isterim

“Eğitimin pahalı olduğunu düşünüyorsan, cehaletin maliyetini de düşün!”

Ayaküstükoçluk

Şehmuz Şahbaz

Bunlar da İlgİnİzİ Çekebilir…

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir