Türkiye’nin En İyi Bebek Fotoğrafçıları

Serap Şeker
Fotoğrafçılık | Öne Çıkanlar | Yarışma ve Ödüller
Bebek Fotoğrafçısı, Fotoğrafçılık Yarışması, Ödüller, Hamile ve Ebeveynler, Yoga Plates

Serap Şeker

24 Şubat 2021

w

0

Bu şekilde yazılan ve yapılan listeleri çok doğru bulmuyorum. En İyi Fotoğrafçı kriterleri neler? Kime Göre? Bu kriterleri kim nasıl belirliyor? Instagram’da takipçi sayısı mı, en çok beğeni alanlar mı, en çok fotoğraf çekimi yapanlar mı? Sahi bu EN İYİ listeleri nasıl yapılıyor?

Sevgili Fotoğrafçı arayan ebeveyn ve ebeveyn adayları,

En iyi fotoğrafçıyı seçmek için aslında şunlara dikkat etmelisiniz:

Bunların ilki ve en önemlisi: LOKASYON. Tarzına ve fotoğraflarına hayran olduğunuz kişi eğer size çok uzaksa, aynı yerde değilseniz o sizin için ideal olmayabilir. Hamile ya da yenidoğan fotoğrafınızı çektirmek için o kadar yol size uygun gelmeyebilir. Bu nedenle ilk bakacağınız özelliklerden birisi fotoğrafçının size olan uzaklığı. 

Bir diğeri, TARZI ya da STİLİ. Fotoğrafçınızı ararken portfolyosuna mutlaka göz atın. Tüm fotoğrafçıların farklı bir tarzı vardır. Bazıları çok renkli çalışırken bazıları çok sade çalışabilir. Bazıları siyah beyaz fotoğraflara yoğunlaşmışken bazıları sadece lifestyle çekim yapabilirler. Bazı fotoğrafçılar sadece stüdyo da çekim yaparken bazıları sadece dış mekanda fotoğraf çekimi yaparlar. Siz hangi fotoğraflara bakarken daha çok mutlu oluyorsunuz, 20-30 yıl sonra fotoğraflarınıza baktığınızda ne tarz fotoğraflar görmek istiyorsunuz, duvarınızda her zaman baktığınızda sizi yansıtacak fotoğraflar istiyorsunuz? Bunları mutlaka kendinize sorun.

Sonraki ise FİYAT. Gördüğünüz gibi fiyat ilk sırada değil. İlk iki kritere bakıp fotoğrafçıları listelediğinizde yanlarına istediğiniz fotoğraf çekimi için ne kadar fiyat veriyorlar yazın. Hepsinin sunduklarını karşılaştırın. Çünkü bazı fotoğrafçılar tüm fotoğrafları verirken bazıları belli sayıda detaylı düzenlenmiş fotoğrafları verir. Bazıları albüm dahil ederken bazıları bunu ek olarak alır. Yani aynı şeyleri karşılaştırdığınıza emin olun.

Sonuncusu ama çok önemlisi, TECRÜBE. Bu fotoğrafçının kaç yıldır hizmet verdiği anlamına gelmesin. Türkiye Bebek Fotoğrafçılığı o kadar hızlı bir gelişme gösteriyor ve yeni fotoğrafçılar o kadar iyi bir şekilde geliyor ki. Tecrübe derken fotoğrafçı hangi eğtimleri almış, yenidoğan fotoğraf çekimi ise yenidoğanlara özel eğitimler almış mı, konusuna hakim mi, sizin için her şeyi düşünmüş mü, örneğin çekim rehberlerini sizinle paylaşıp güveninizi kazanıyor mu, websitesi, sosyal medya hesapları güncel ve düzenli mi, Google’dan ulaşabiliyor musunuz, diğer çekim yaptıranların yorumları bulunuyor mu.. Bunların hepsine ben Tecrübe diyorum. Yoksa yıllardır fotoğrafçılık yapan ancak kendini geliştirmeyen de maalesef çok kişi bulunuyor.

Sadece fiyat odaklı ilerlemek pişman olmanıza neden olabilir. Bunların hepsini bir bütün olarak değerlendirmelisiniz. Yıllar sonra dönüp o fotoğraflara baktığınızda ‘iyi ki bu fotoğrafçıyla çalışmışım’ diyebilmeniz çok önemli. 

Tüm bunlara bakarak fotoğrafçınızı seçin. İşte o Türkiye’nin En İyi Fotoğrafçısıdır. Çekiminizin keyfini çıkarın:)

Sevgiler,

Bunlar da İlgİnİzİ Çekebilir…

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir