TAM KAPANMA DÖNEMİNDE BEBEK FOTOĞRAFÇISI HAREKET PLANI

Serap Şeker
Fotoğrafçılık | Öne Çıkanlar
yenidoğan fotoğrafçısı

Serap Şeker

27 Nisan 2021

w

0

Türkiye’de 29 Nisan – 17 Mayıs arasında tam kapanma ile sokağa çıkma yasağı geldi. Bu konuya bebek fotoğrafçıları açısından bakacağım.

Son 12 ayın 7 ayını Kanada’da tam kapanma olarak yaşadım. Devlet fotoğrafçılara diyor ki çalışman yasak. Ancak bunu olumsuz bir durum olarak görmeyip işimi daha yukarı taşımak için neler yapacağımı planlayarak ve uygulayarak geçirdim. Çalışmamızın yasak olmadığı 5 aylık dönemde bir önceki yılda yaptığım çekim sayısını 2,5 katına çıkardım. Bunu nasıl yaptığımı şimdi sana anlatacağım. Umarım bu kapanmayı bir fırsat olarak görürsün ve hemen harekete geçersin. Çünkü canım bebek fotoğrafçısı meslektaşım yapılacak çok iş var:)

Kapanma döneminde bebek fotoğrafçısı yapılacaklar listesi:

1- Websiteni güncelle: Türkiye Bebek Fotoğrafçılarının bu konuda çok eksik olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. Volkan ile beraber neredeyse tüm bebek fotoğrafçılarının websitesine baktık. Bir çoğunuzun websitesi olmaması bir yana olanların da tasarımı, kullanım kolaylığı, içeriği, güncelliği gibi konularda çok kötü durumda olduğunu gördük. Websiteniz sizin eviniz. Potansiyel müşterilerinize evinizi gösteriyorsunuz ancak evinize gereken önemi vermiyorsunuz. Şu an aslında ne kadar müşteri kaybettiğinizin farkında bile değilsiniz ki en kötü tarafı da bu. Sadece Babies & Photographers’da profili olan, websitesi olmayan meslektaşlarım bile Google’dan artık müşteri buluyor. 

Websiteni güncelle canım bebek fotoğrafçısı arkadaşım:) Yoksa hemen edin. Babies & Photographers Yıllık üye olanlara Dünya’nın en iyi uygulamalarından Elegant Themes’i ücretsiz olarak veriyor. Wix ile, Squarespace, Format ile zaman kaybetme. 

 

 

2- İş Akışı Oluştur: Bu konuda da biraz sert yazacağım kusura bakmayın. Geçtiğimiz 12 ay boyunca 1.000’den fazla fotoğrafçı ile görüştük. Hiçbirinin evet hiç bir fotoğrafçının yazılı, planlı, sistemli bir İŞ AKIŞI yok. Eğitimde bir arkadaşımız bu durumu şöyle özetledi: ‘Kara Düzen’ var ve günü kurtarıyorlar. 

Artık bu kara düzenden kurtul. Kendine bir iş akışı oluştur. O kadar zaman kazanacaksın ki, o kadar rahat edeceksin ki, o kadar kendine güvenin gelecek ki, o kadar çok müşteri kazanacaksın ki, ve gelirini o kadar çok artıracaksın ki inanamayacaksın. 

 

3- Sosyal Medya Hesaplarını Düzenle: Ben 9 yıldır profesyonel olarak bebek fotoğrafçılığı yapıyorum. Zamanla tabi ki fotoğraflarım, tarzım, kullandığım eşyalar, edit tarzım, her şeyim değişti. Bu nedenle potansiyel müşterilerimin eski ve artık beni yansıtmayan fotoğraflarımı görmesini tercih etmiyorum. Bu nedenle sıklıkla sosyal medya hesaplarımı güncellerim. 

Siz. desizi yansıtmadığını düşündüğünüz fotoğraflarınızı arşivleyin ve potansiyel müşterilerinizi kaçırmayın.

 

 

4- BLOG YAZ: Blog yazman hem Google’da yukarılara çıkmanızı hem de blogunuzu okuyan potansiyel müşterilerinizi etkilemek için mükemmel bir yol.

Her müşterin için blog yaz:) Nasıl fark yarattığını görünce şaşıracaksın.

 

5- TEDARİKÇİLER İLE GÖRÜŞ: Bu dönem onlar için de çok zorlu. Onlar ile görüş. Yapabileceğin bir şeyler var mı öğren. Yeni tedarikçiler ile anlaşmalar yap. Fark yaratmaya çalış. Aynı eşyalar, aynı kıyafetler, aynı aksesuarlar, aynı fonlar ile fark yaratman çok zor.

Babies & Photographers senin için tedarikçilerle anlaşıyor ve sana tasarruf etmen için indirim sağlıyor. Kullan bunları:)

6- Fiyat Listeni, Sözleşmelerini ve Müşteri Rehberlerini Gözden Geçir: Çok değerli bir iş yapıyorsun. Bunu müşterilerine göstermen, hissettirmen, anlatman senin elinde. Değerini sen belirliyorsun müşteri değil. Fiyat listeni yeniden bir gözden geçir.

Biliyorum çoğunuz sözleşmesiz iş yapıyorsunuz. Bunu çok rahatlıkla söyleyebilirim. Hadi %99unuz diyelim:)) Bunu şuna benzetiyorum. Büyük bir deprem bekliyorsunuz, toplanma alanı, bina güçlendirme gibi önceden önleminizi almıyor yerine yeni binalar dikiyor, deprem olunca düşünürüz diyorsunuz. Büyük bir problem olmasını bekliyorsunuz. Benim başıma gelmez diyorsunuz. Önceden önleminizi alın. Sorun çıkmasını beklemeyin. Sözleşmesiz çalışmayın.

Müşteri Rehberlerinizi yeniden gözden geçirin. Yenileyin ve daha şık hale getirin.

 

Kısacası güzel bebek fotoğrafçısı arkadaşım, bu senin için, yenilenmen için, fark yaratıp kapanma sonrasında daha iyi gelmen için büyük bir fırsat. Bunu iyi değerlendir.

Babies & Photographers seni tüm bu konularda destekliyor, yanında oluyor, plan yapıyor, eğitim veriyor, hareket planları oluşturuyor, senin daha başarılı ve daha iyi olman için çalışıyor. 

Umarım kısa zamanda seninle görüşme fırsatımız olur:)

Hadi bu kapanmada bana bir mesaj at, seninle seni, işini, hayallerini konuşalım.

 

Sevgiler,

Serap

 

 

 

Bunlar da İlgİnİzİ Çekebilir…

0 Yorum

Bir İçerik Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir