Bebek ve Uyku Danışmanlığı

Seda Özcan Bebek ve Uyku Danışmanı, Bebek Hemşiresi

22012-2015 yılları arasında bebek odası ve yeni doğan yoğun bakım ünitelerinde ve kadın doğum servisinde çalışarak anne ve bebek dünyasına ilk adımlarımı attım. 2015 Yılında, Prof.Dr.Burak Tatlı Çocuk Nöroloji Kliniğinde çalışmaya başladım, Halen Prof.Dr.Burak Tatlı Klinik Asistanı-Eğitim hemşiresi ve Sorumlu Hemşire olarak çalışmaya devam etmekteyim.
2012 yılından beri büyük bir keyif ve mutlulukla bebeklere ve ailelerine dokunmaktayım..

Eğitimlerim ve size özel danışmanlık için bu sayfada yer alan formu doldurabilirsiniz.

2015 Denver 2 Gelişimsel Tarama Testi Eğitimi sonrasında , 2016 da Clinical Training in Neurofeedback & EEG Biofeedback Eğitimi sonrası beyin haritalaması, Biofeedback-EEG deneyimlerimi birleştirip araştırmalarıma devam ettim. Ardından 2017’de Yenidoğanda Genel hareket Değerlendirmesi dediğimiz; Erken müdahale de değerlendirme yöntemlerinin en önemlilerinden biri olan Prechtl’s Method General Movement Assesment ( Prechtl’s method yenidoğan hareket analizi) Basic course Slovenya da başarı ile tamamladım. Bir yıllık hasta takibi ve değerlendirme sonrası 2017’ de Prechtl’s method of Qualitative Assessment of General Movements Advenced Course Modena / İtalya’da başarı ile tamamladım.
Bu süreç içinde çocukların çok fazla uyku sorunu olduğunu farkettim. Tipik cocuk gelisiminden farkli olarakta epilepsi, serebral palsi, gelişim geriliği, mental retardasyon vb tanilari olan çocuklarda deneyimli uyku danışmanı olmadığından klinik tecrübemi de bu işe katarak her biri özel çocuklarıma da yardım etmeye karar verdim. 2018 IMPI International Maternity & Parenting Institute™ Hamile ve Bebek Uyku Koçluğu Sertifika Eğitim Programından Mezun oldum.

‘Temas- uyku-güven- bağlanma ‘ Bu etkenlerin birbiri ile iç içe ve birbirini düşündüğümden daha fazla etkilediğini fark ettiğimde ise İAİM Bebek Masajı Eğitmeni de olmaya karar verdim. Ve 2018 yılında İAİM Bebek Masajı Eğitici Eğitimini başarıyla tamamladım.

Bebek ve anne temelli yaklaşımda emzirme ve emzirmenin önemi bu işin olmazsa olmazlarından olduğundan Emzirme Danışmanı olmaya karar verdim ve 2020 yılında Temas Derneği Emzirme Danışmanlığı eğitimimi başarıyla tamamladım.


Mesleki Deneyim

2015 – İstanbul Üniversitesi Florance Nightingale Hemşirelik Fakültesi

2015 – 2015 Elektronörofizyoloji / EEG eğitimi

2015 – Denver 2 Gelişimsel Tarama Test Eğitimi

2016 – Clinical Training in Neurofeedback & EEG Biofeedback Eğitimi

2017 – Prechtl’s method General Movement Assesment Basic course Slovenya

2017 – Prechtl’s method of Qualitative Assessment of General Movements Advenced Course Modena / İtalya

2019 – İnternational Parenting And Health İnstitute / Hamile Bebek ve Uyku Danışmanlığı ( ABD )

2019 – İnternational Associaton of İnfant Massage / Uluslar Arası Bebek Masajı Eğitmenliği

Bebek Fotoğrafçısı, Fotoğrafçılık Yarışması, Ödüller, Hamile ve Ebeveynler, Yoga Plates

Bebek ve Uyku Danışmanlığı

Bu yolculuğunuzda hangi sorunları size özel olarak çözüyorum?

Bebek Fotoğrafçısı, Fotoğrafçılık Yarışması, Ödüller, Hamile ve Ebeveynler, Yoga Plates

Uzman Anne Rehberine Hoşgeldiniz

 • Bebeğiniz ve çocuğunuz gece kesintisiz uyuyamıyorsa,
 • Sabah çok erken uyanıyorsa,
 • Gündüz uykuları düzensiz ve kısa süreliyse,
 • Gündüz veya gece uykuya geçişte zorlanıyorsa,
 • Gece ağlayarak ya da bağırarak uyanıyorsa,
 • Sallayarak, emzirerek ya da başka uyku destek aktiviteleri ile uyutuyorsanız,
 • Yeni doğan bebeğiniz sürekli ağlıyorsa,
 • Uyku düzeni ve rutininiz yoksa,
 • Hangi ayda kaç saat uyuması gerektiğini bilmiyorsanız,
 • Bebeğiniz/çocuğunuz kendi yatağında uyumuyorsa,
 • Gece ve gündüz beslenmeleri hakkında ne yaptığınızdan emin değilseniz..
 • İnternational Parenting And Health İnstitute (ABD) Lisansli Hamile ve Bebek Uyku Danışmanımız ile
 • bunları çözelim. Tüm aile uykularına kavuşsun ve bebeğiniz huzurla büyüsün.

Devam Eden EĞİTİMLERİM

Uyku Danışmanlığı nedir?

Uyku eğitimi hamile ve 0-3 yaş arası bebeklere  herhangi bir destekte bulunmadan yani, sallamadan, emzirmeden, kucakta dolaştırmadan kendi kendilerine nasıl uyuyabileceklerini öğretmek ve gece boyunca bağımsız uyumalarını sağlamaktır.

Bebeğinize sağlıklı uyku alışkanlıkları kazandırırken çaresiz ağlatmaya yöneltmeden, yöntemler kullanmadan ve katı kurallar uygulamadan, hem bebeğin mizacına hemde aile dinamiklerini göz önünde bulundurarak bebeğiniz ağlarken her zamanda yanında olmanız ve güvenli bağlanmayı ön planda tutan bir program oluşturuyor ve uyguluyoruz

Uyku Danışmanlığında nasıl İlerliyoruz?

Öncelikle aile ile  online bir ön görüşme gerçekleştiriyoruz. Bu görüşmede bebeğinizin  uyku problemlerini ve nasıl ilerleyebileceğimizi konuşuyoruz. Ardından bebeğiniz ve sizin hakkınızda daha detaylı bilgi edinebilmek  size gönderdiğim bilgi edinme formunu ve bebeğinizin mevcut uyku ve beslenme düzenini görebilmek için sizden  ayrıntılı bir uyku günlüğü hazırlamanızı istiyoruz. Bize gönderdiğiniz bilgileri değerlendirerek bebeğin ve ailenin fiziksel, sosyal, gelişimsel, çevresel ve duygusal olarak tüm ihtiyaçlarını karşılayacak bebeğe özel kapsamlı bir uyku planı hazırlıyoruz.
Uyku planı üzerinden sizinle birlikte bir eğitim görüşmesi yapıyor ve bebeğinizin ihtiyacları, düzenlemeniz gereken koşulları ve nasıl adım adım ilerleyeceğinizi ve bebeğinizi anlamanın temel noktalarını konuşuyoruz. Haftalık olarak ya da ihtiyac halinde her gün mevcut ilerleyişi kontrol ederek düzenlemede bulunuyoruz.  Eğitim sürecinin sonunda olarak mışıl mışıl uyuyan bir tatlı küçük insan bırakıyoruz!

Hamilelik döneminde uyku düzeni vücudunuzun geçirdiği hormonal ve psikolojik değişiklikler sebebiyle bozulabilir. Hamileliğin ilk aylarında üreme sistemini düzenleyen ve sakinleştirici etkiye sahip progestoren hormonu yükselir ve aniden uyku bastırabilir. Uyku hali size kendinizi yorgun hissettirebilir. Ya da gece bebeğinizin hareketleri uykuya dalmanızı engelleyebilir. Hassaslaşan göğüsleriniz, şişen karnınız  özellikle yüz üstü yatmayı seven biriyseniz hayatı biraz daha zorlaştırabilir.
Araştırmalara göre gebelik dönemindeki annenin uyku problemleri ve uyku ritmi aynı zaman bebek için de  bir ritim oluşturduğundan doğumdan sonra bile bebeğinizin uykusunu da etkileyebilir.

Hamile uyku Danışmanlığı nasıl ilerliyor?

Öncelikle anne adayımız ile bir online ön görüşme sağlıyoruz. Ardından beslenme,  uyku uygun pozisyon, uykuya dalmayı kolaylaştıracak yöntemler,  yenidoğan bebeğin uykusu ve gebelik kaygısı ile baş etme yöntemleri  konusunda danışmanlık veriyor ve size bebeğinizin doğumundan sonra 0-3 ay uyku düzeni oluşturma konusunda eğitim veriyoruz. 

Emzirme Danışmanına başvuracağınız durumlar:

Emzirme danışmanı olarak size ihtiyaç duyduğunuz acil durumlarda ve yaşanılan sorunlarda size yardımcı oluyor ve destek sağlıyoruz.

Özellikle hamilelik döneminde bir emzirme danışmanından eğitim almanız doğumdan sonra oluşabilecek sorunlara karşı çözüm bulmanızı kolaylaştırır ve doğru emzirme yöntemlerini bilmenizi sağladığı gibi hatalı olan durumları hemen tanımanıza olanak sağlar.

Emzirme esnasında doğru pozisyonu bulma, doğru süt sağma ve saklama, oluşabilecek göğüs /emzirme sorunlarıyla baş edebilme yetisi kazandırır.

Uyku eğitimi ile emzirmeyi nasıl birlikte sürdürebileceğiniz konusunda bilgiler verir.

 • Yenidoğan Dönemi İçin Hareket Analizi ( Prechtl’s Method GM Assessment)

  Prechtl Analiz, riskli gebeliklerde ya da doğumda oluşan herhangi bir komplikasyonla bebeğin gelişiminin riskli olduğu/ engelli olabileceği düşünülen bebeklerde ilk 6 ay içinde gelişim problemi olup olmadığı saptamak için yapılmaktadır.  Bebek acısından acısız ve kolay bir yöntemdir. Bebeğinize ait 4-6 dakikalık uygun pozisyondaki video ile bebeğinizin spontan hareketleri değerlendirilir ve prechtl analizine göre puanlanır. 2 haftada bir en az 3 defa yapılan analiz doğrultusunda risk  yüzdesi belirlenir.

  İAİM Bebek Masajı Ebeveyn Eğitimi

  Bebeğinizle birebir geçirdiğiniz zamanın her zaman çok özeldir ancak masaj ile bebeğinizle aranızdaki bağı daha da güçlendirebilirsiniz.

  Bebeklere her zaman ve her yaşta masaj yapılabilir. Bebeğe tüm ebeveynler masaj yapabilir.

  Bebek masajının hem yapan kişi hem de bebek üzerinde saymakla bitmeyen pozitif etkisi vardır. Bebeğinizin  masaj ile zihin ve beden farkındalığı artar, bağışıklık ve sindirim sistemi gelişir, huzursuzlukları yatışır ve uyku alışkanlığı düzene girer.  Gaz- kolik problemleri çözülür. Hatta erken dönemde masaja baslayan ailelerde sorun belki de hiç görülmez! Bebeğinizle her masaj seansının romantik akşam yemeği tarzında olacağı bol oksitosinli günlere!

  Ebeveynler İçin İlk Yardım Eğitimi

  Bebeklerde ve çocuklarda ilk yardım uygulamalarının nasıl yapıldığı, hangi durumda ne yapmanız gerektiği öğrenerek, istenmeyen kazalara ve yaralanmalara karşı paniğe kapılmadan doğru müdahalelerde bulunarak  kaza/yaralanmada büyük problemlerin yaşanmasını engelleyebilirsiniz.

  Bebeğimi kurtarayım, derken yanlış müdahale ve ya bilinçsiz uygulamalarla telafisi olmayan sonuçlara yol açmamak için her ailenin en azından bir defa kapsamlıca alması ve öğrenmesi gerekir.

  Yenidoğan Hastane Refakati

  Doğum hem bebek hem anne  hem de tatlı telaşla ne yapacağını pek bilemeyen yeni babalar için çok yorucu bir eylemdir.

  Bu program, aile büyükleri yanında olmayan ya da Bebeğinin hep yanında olmasını isteyen, Bebeği, bebek odasına vermekte çekinen ama doğal olarak yorucu olan doğum eylemi ardından dinlenmek isteyen anneler ya da bebeği konusunda hassas olan ve bakımından emin olabilmek için bu zaman diliminde, profesyonel destek isteyen ebeveynler için doğumun ilk 2 gününü içeren hastane sürecinde size destek olabilmek için hazırlandı.

Bebek ve Uyku Danışmanlığı Blog Yazıları

Size Özel Bebek & Uyku Danışmanlığı ve Hizmetlerim   İçin İletişime Geçebilirsiniz

15 + 12 =