Hamilelik ve Doğuma Hazırlık

Ferda Saraçoğlu Bebek Hemşiresi, Fizyoterapist, Doğum Koçu, Pilates Eğitmeni

14 yıldır çalışıyorum, 4 yılda hastanede eğitim ve stajla geçti. Toplam 18 yıl ama bebekliğimden beri annem de ebe hemşire olduğu, eteklerinde büyüdüğüm için bebekliğimden beri hastanedeyim:) Ailelerimin bu yolculuğunda yanlarında olmaktan büyük keyif alıyorum. Herhangi bir sorunuz olursa ve eğitimlerime katılmak isterseniz aşağıdaki formdan bana ulaşabilirsiniz.

Maceram 2002’de ebe-hemşirelik koleji ile başladı. Sonra Başkent ve Haliç Üniversite’lerinde fizik tedavi ve rehabilitasyon bölümü; sonrasında Bahçeşehir Üniversite’sinde yüksek lisans ile devam etti. Aynı zamanda yüksek lisansımı Bahçeşehir Üniversitesi Sağlık Yönetimi bölümünde şimdi ise doktora programında özel öğrenci statüsünde eğitimime devam etmekteyim. Amerika ve İngiltere’deki çeşitli üniversite ve kurumlarda mesleğimle ilgili eğitimler alıp seminerlere katıldım. Manuel terapi, kadın sağlığı, Osteopati ve fitoterapi öğrenmeye başladım; başladım diyorum çünkü bu alanların içine girdikçe uçsuz bucaksız bir serüven olduğunu gördüm ve bu konudaki gelişimim sonsuza dek benim için heyecanla ve tutkuyla devam edecek. Çeşitli kişisel gelişim, pilates, yoga, nefes, egzersiz ve beslenme seminerlerine katıldım.

Klinik serüvenim ise 2006 yılında Bursa Acıbadem doğumhane ve yenidoğan bölümünde başladır. Bursa Acıbadem ve Medikal Park, İstanbul Florance Nightingale, Central Hospital , Memorial, İstinye LİV Medikal Park, Özel GOP Hastanesi , Ankara Akay ve Mesa Hastanesilerinde çalıştım ve doğuma hazırlık, gebelik egzersizleri, yenidoğan ev ziyareti, bebek bakım eğitimi, nefes, baba ve büyükanne(Bebek bakım, ebeveynlere ve bebeğe doğru yaklaşım) eğitim projeleri yaptım. Beraberinde kendi sağlık eğitim ve danışmanlık Şirketimi açtım, kurumsal olarak kurum içi çalışanlar için ergoterapi ve nefes gibi performans arttıran eğitimler vermekteyim ve çeşitli firmalara danışmanlık vermekteyim.

Kendi kurumumda aynı zamanda tüm danışanlarıma biyopsikososyal (bütüncül) bir yaklaşım ile mat-reformer ve klinik pilates, manuel terapi, kadın sağlığı terapistliği, osteopati ve fitoterapi konusunda destek vermekteyim.

Kurum olarak Fizik Tedavide Sürekli Eğitim vermekteyiz.

Fizyoterapistler, fiziksel işlev bozukluğuyla sonuçlanan çok çeşitli ortopedik ve nörolojik problemler için optimal fonksiyonel sonuçlara ulaşma konusunda zorlanabilirler. Zirve, PT’ler ve PTA’lara yüksek etkili CE’ler sağlayan sürekli eğitim kursları vermekteyiz. Yüz Yüze, Canlı Web Semineri ve Çevrimiçi seçeneklerle ( Video ve Metin kursları dahil) Zirve, istediğiniz fizik tedavi sürekli eğitimi seçip alabilirsiniz.

Bebek Fotoğrafçısı, Fotoğrafçılık Yarışması, Ödüller, Hamile ve Ebeveynler, Yoga Plates

Hamile ve Kadın Sağlığı

Hangi Hizmetleri sunuyorum?

Bebek Hemşireliği, Ebelik

Bir bebeğin aileye girişi, yepyeni bir dünyaya açılan kapıdır. Bu dönemde olumlu duygular kadar olumsuz duygular da doğaldır. Doğum sonrası yaşayabileceğiniz tüm durumlar için bilgi paylaşımı yapmaktayım. Bebek bakımı,emzirme pozisyonları,süt arttırma yöntemleri,bebek yıkama anne-baba ve bebek arasında daha güçlü bir iletişim için eğitimler verip aynı zamanda evde bakım ekibimizle evinizde hizmet vermekteyiz. Mutlu bir bebek için bebek bakımı ve aile için çalışmalarımdan yararlanabilirsiniz.

Fizyoterapi

Yetişkin bir bireyin sağlıklı oluşu, bebeklik dönemindeki süreçten itibaren sağlanır. Beslenme, rutin kontroller ve aktivite bebeğin yaşamsal faaliyetlerine özen gösterildiği anlamına gelir. Bu düzen ve kontrollerde bebeklerin hareket kabiliyeti denetlenmeli ve gelişim seviyesine dikkat edilmelidir. Bebeklere özel çalışmalarımda fizik tedavi hakkında gelişimsel anlamda fikirler sunmaktayım. 

Kurumsal Eğitimler

Kurum İçi Egzersiz,

Kurum İçi Nefes

Mindfulness

Stresle Baş Etme

Kadın Sağlığı Terapisi

Annelik, çocuk bakımı, aile sahibi olmak ve kadına dair her içerik hakkında tecrübe ve tıbbi bilgilerimle sorunlarınıza çözüm önerileri sağlamaktayım. Vücut dilinize ve DNA yapınıza özel, vücudunuzun hastalıklarla etkileşimini çözümleyerek riskli olduğunuz yönde tedbir almanızı hedeflemekteyim. Kadın olmanın ayrıcalığını sağlıklı bir birey olarak yaşamak için çalışmalarımı takip ediniz.

Devam Eden EĞİTİMLERİM

♦️Gebelikte fiziksel aktivite’nin faydaları nedir?

♦️Gebelikte fizyolojik ve psikolojik değişiklikler

♦️Gebelikte beslenme

♦️Doğumu Kolaylaştıran Pozisyonlar

♦️Nefes Farkındalığı

♦️Doğum Süreci/ Belirtileri

♦️Doğal doğum ve sezaryen

♦️Doğum sonrası beslenme

♦️Lohusalık Bakımı

EĞİTİM 2 SAAT + SORU CEVAP 250 TL

♦️Bebek Banyosu

♦️Bebek masajı

♦️Emzirme Teknikleri

♦️Uyku eğitimi

♦️Bebeklerde ilk yardım

♦️Bebeklerde Kolik Masajı

♦️Bebekler – Çocuklar da Egzersiz Farkındalığı

♦️Bebekler – Çocuklar da Örnek Egzersizler

EĞİTİM 2 SAAT+ SORU CEVAP

Eğitim Ücreti: 250 TL

♦️Pelvik taban anatomisi

♦️Gebelikte anatomik ve fizyolojik değişimler

♦️Pilates ve gebelik pilatesi arasındaki fark nedir?

♦️Gebelikte pilates’in faydaları nedir?

♦️Gebelikte pilates’e ne zaman başlanılmalı?

♦️Gebelikte kontraendike pilates hareketleri?

♦️Gebelik şikayetlerine özel program nasıl oluşturulur?

Eğitim Ücreti:  1000 TL

Teorik Eğitim: 16 Nisan Saat: 19:00 

Yüzyüze Uygulamalı Eğitim: 17 Nisan Saat:10:00

MERHABA SEVGİLİ GEBELER

Programların Amacı

Toplum sağlığı için sadece  bir egzersiz seromanisi değil aynı zamanda koruyucu ve önleyici bir tedavi sistemidir.

Doğum öncesi ve sonrasında   bebeklerin hem gelişimsel açıdan takipleri yapılmaktadır hem de annenin ruhsal ve bedensel takibinin ve desteğinin yapılması amaçlanmıştır.

Gebelik döneminde anne adaylarının anatomi ve fizyolojisinde bir takım değişiklikler olur. Genel de bu değişikliklere uyum sağlamak İçin özellikle hayat kalitelerini korumak sağlıklı bir şekilde ilerlemek ve sağlıklı bir doğum ve doğum sonrası dönem geçirmek için mutlaka uzman kişlerden önleyici ve koruyucu danışmanlık almaları gerekir.

Günümüz deki koşullar ve besinler den kaynaklı, ek destek almayan gebelerin  tansiyon, bel ,kol, boyun, kaçla bacak ağrıları, düşük doğum ağırlıklı bebek , yanlış egzersiz yapmaya bağlı erken doğumlar, enfeksiyon, idrar kaçırma, uyku bozuklukları ,,kabızlık ,ödem siyatik sıkışması problemleri mide gibi  problemleri daha sık  yaşamaktadırlar .

Bu seanslar  ile Kadın sağlığı anatomi ve fizyolojisinin fizyoterapi bakış açısıyla   gebelerde nasıl değiştiğini ve bu değişimleri klinik hamile pilatesi ve yoga  ile nasıl birleştirilebileceğini öğrenerek anne adaylarına  gebelik öncesi, gebelik dönemi veya gebelik sonrası dönemde fonksiyonel hareket olanağı ve günlük yaşam kalitelerini en iyi seviyelere getirilmesi hedeflenir.

Günlük hayatın stresinden uzaklaşıp kendinize ve bebeğinize vakit ayırabilirsiniz.

Doğru egzersiz ve doğru teknikte ki nefes eğitimiyle kişinin hem bedenen hemde ruhen tam bir iyilik içinde olmasına Yardımcısı olmak.

Mutlu ve sağlıklı anneler  mutlu ve sağlıklı bebeklerin ilk adımıdır.

SEVGİLİ GEBELER ;

Rahat kıyafetlerle ve uygun materyallerle (halı/mat elastik bant, dilerseniz pilates topu ve çemberi de alabilirsiniz) hazır olmanızı her zaman kağıt kaleminizin yanınızda olmasını tarih tarih not almanızı ve sorular sormanızı öneririz.

Her seans boyunca,

KADIN SAĞLIĞI, ANNE- BEBEK ALANINDA KAPSAMLI BİLGİ SAHİBİ OLACAĞINIZ BU EĞİTİMDE DOĞUMA HAZIRLIK/ BEBEK BAKIM EĞİTİMLERİNİ ALMANIZ BİLGİLERİNİZE YENİ BAKIŞ AÇISI SAĞLAMAK İÇİN EBE-HEMŞİRE-FİZYOTERAPİST MESLEKLERİNİN ORTAK PAYDA DA NASIL KESİŞTİĞİNİ SİZLERE SUNMAK HEDEFİMİZ.

COVİD-19 ÖNLEMLERİ

  • SINIRLI KONTENJAN
  • ONLİNE / YÜZYÜZE
  • ANNE – BABA veya BEBEĞE BAKACAK KİŞİ ile Katılım İmkanı
  • EĞİTİM DE HİJYEN KİTİ VERİLECEKTİR.
  • BİRDEN FAZLA PAKET ALIMINDA %10 İNDİRİM

KAPORA HER EĞİTİM İÇİN 200 TL’DİR.

İBAN:  TR50 0011 1000 0000 0043 2192 19

( Açıklamaya hangi eğitimlerden faydalanacağınızı yazmalısınız.)

FİZYOTERAPİST VE FİZYOTERAPİ ADAYLARINA ÖNERİ:

KADIN SAĞLIĞI, ANNE- BEBEK  ALANINDA KAPSAMLI BİLGİ SAHİBİ VE EĞİTİMDE BULUNACAK GEBELERLE DENEYİM KAZANABİLMENİZ İÇİN DOĞUMA HAZIRLIK/ BEBEK BAKIM EĞİTİMLERİNİ ALMANIZ FİZYOTERAPİ BİLGİLERİNİZE YENİ BAKIŞ AÇISI SAĞLAMAK İÇİN EBE-HEMŞİRE-FİZYOTERAPİST MESLEKLERİNİN ORTAK PAYDA DA NASIL KESİŞTİĞİNİ SİZLERE SUNMAK İSTERİZ.

Hamilelik, Doğum ve Kadın Sağlığı Blog Yazıları

GEBELERDE KULLANILAN EGZERSİZ TİPLERİ

GEBELERDE KULLANILAN EGZERSİZ TİPLERİ

Düzgün postür eğitimi ve egzersizleri, body averness therapy, uygun vücut mekaiklerinin öğretilmesi, postpartum bebek bakımı için üst ekstremite kuvvetlendirme, artan vücut ağırlığının taşınması için alt ekstremite kuvvetlendirme, abdominallerin kuvvetlendirilmesi,...

VAJİNİSMUS

VAJİNİSMUS

Vajinismus, kadının kendi arzusuna rağmen vajina içerisine yabancı cisim alamaması, cinsel ilişkiye müdahale eden istemsiz vajinal kas spazmıdır. Evliliklerde yüksek oranda mutsuzluk yaratan fakat ciddi bir problem olmayan, çok kolay çok güvenli ve iyileştirilebilir...

TENDİNİT (TENDİNOPATİ), TENOSİNOVİT

TENDİNİT (TENDİNOPATİ), TENOSİNOVİT

• Tendinit tendon ile ilişkili dejenerasyon ve inflamasyonu tanımlayan ağrılı bir durumdur. • Intratendinöz lezyonlar ileri yaşta görülür, azalmış tendon vaskülaritesi ve sık tekrarlanan hareketlerle ilişkilidir. • Tenosinovit paratendinöz yapıların veya sinovyal...

PELVİC ORGAN PROLAPSUSU

PELVİC ORGAN PROLAPSUSU

Pelvik organ prolapsusu (POP), pelvik organları destekleyen kas ve bağ dokusu desteğinin kaybı sonucunda vajen ön ve arka duvarı, uterus veya vajen kubbesi kısımlarından birinin veya daha fazlasının semptomatik olarak aşağı doğru yer değiştirmesi, başka bir deyimle...

KIRIK REHABİLİTASYONU

KIRIK REHABİLİTASYONU

KIRIK REHABİLİTASYONU Travma ve diğer nedenlerle, kemik dokusundaki devamlılığın veya anatomik bütünlüğün bozulmasına kırık denir. Kırıkla birlikte çevresindeki yumuşak dokulara (kas, tendon, fasya, damar, ligament, kapsül, bağ, sinir gibi)  da zarar gelebildiği için...

FİBROMİYALJİ

FİBROMİYALJİ

Fibromiyalji sendromu (FMS), kronik yaygın kas iskelet sistemi ağrısı,yorgunluk, başta boyun ve bel bölgesinde tutukluk ,uyku bozuklukları ve psikolojik problemlerle birlikte görülür. Bunlara sindirim sistemi bozuklukları ve duyu bozuklukları ( hafif temasla bile ağrı...

DİASTAZİS RECTİ ABDOMİNİS

DİASTAZİS RECTİ ABDOMİNİS

Diyastazis kelime anlamı "ayrılma", Rekti ise karın kasımız olan Rektus Abdominis'i temsil eder. Kısaca Diastasis Recti'yi Türkçe'ye "Karın Kaslarında Ayrılma" olarak çevirebiliriz.Rectus abdominis sıkça bilinen ismi ile ‘six pack’tir. Rektus abdominus kasının linea...

Size Özel Danışmanlık ve Eğitimlerim İçin İletişime Geçebilirsiniz

3 + 7 =